loading

Да се ​​стане глобална фабрика за домашни врати и прозорци почитувана од индустријата.

Која е разликата помеѓу стаклените излози и ѕидовите на завесите

Која е разликата помеѓу стаклените излози и ѕидовите на завесите
2022-11-21
×

Воведување

Можеби сте го слушнале терминот, стаклен излог или ѕид за завеса во однос на зграда или фасада на зграда, или како термин што го користат архитекти или проект менаџери вклучени во вашиот проект за недвижнини.   

И стаклените излози и ѕидовите за завеси имаат свои предности, но има неколку клучни разлики што може да направат една опција подобро да одговара за вашиот бизнис. Стаклените излози се одличен начин да дадете изјава и да го покажете вашиот бизнис. Тие се исто така добар избор за бизниси кои сакаат да создадат отворено, воздушесто чувство во нивниот простор. Ѕидовите за завеси, од друга страна, се повеќе разновидни и можат да се користат во различни поставки. Тие се совршени за бизниси кои треба да прикажуваат производи или сакаат да создадат посебни простори во нивната продавница.

Па, кој е вистинскиот избор за вас? Еве преглед на добрите и лошите страни на стаклените излози и ѕидовите за завеси за да можете да одлучите што е соодветно за вашиот бизнис.

 

Што се стаклени излози?

Стаклените излози се еден вид фасада што користи стакло за покривање на надворешноста на зградата. Тие се популарни затоа што пуштаат природна светлина во зградата, правејќи ја да се чувствува поотворена и воздушна. Плус, тие додаваат допир на елеганција и софистицираност.

Постојат два главни типа на стаклени излози:

• Едно стакло: ова е најосновниот тип на излог и се состои од едно стакло. Лесен е и лесен за инсталирање, но не е толку издржлив како другите опции.

• Повеќе стакла: овој тип се состои од повеќе стакла, што го прави потрајно. Исто така е енергетски поефикасен бидејќи го задржува студот и топлината.

Која е разликата помеѓу стаклените излози и ѕидовите на завесите 1

Што се завеси ?

Завесните ѕидови се неносливи ѕидови кои се користат за оградување на зграда. Тие се направени од серија панели, обично направени од стакло, алуминиум или метал, кои се закачени од рамката на зградата.

Завесите може да се користат во различни примени, вклучувајќи канцелариски згради, училишта, болници и хотели. Тие се популарни затоа што се поевтини од традиционалните стаклени фронтови и нудат поголема флексибилност на дизајнот.

Завесите може да се користат и за да се создаде чувство на отворено за зградата, поради што тие често се користат заедно со стаклените излози.

 

Како се разликуваат стаклените излози и ѕидовите за завеси?

Постојат неколку клучни разлики за кои треба да знаете.

Стаклените излози се фиксирани на место и не можат да се отворат. Завесни ѕидови , од друга страна, може да се отвори за да влезе природна светлина и свеж воздух.

Стаклените излози се исто така поскапи од завесите бидејќи бараат повеќе специјализирана работна сила и материјали. Ѕидовите за завеси се многу поразновидни и можат да се користат за различни апликации.

Значи, кој е вистинскиот за вас? Тоа навистина зависи од вашите потреби и од она што го барате. Ако барате елегантен, модерен изглед, тогаш стаклените излози се вистинскиот начин. Но, ако ви треба нешто што е повеќе разноврсно и поприфатливо, тогаш завесите се вистинскиот начин.

Која е разликата помеѓу стаклените излози и ѕидовите на завесите 2

Што е подобро, стаклени излози или завеси?

Можеби се прашувате што е подобро, стаклени излози или завеси? Па, одговорот на тоа прашање навистина зависи од вашите потреби и од она што се обидувате да го постигнете.

Стаклените излози се совршени ако сакате да дадете голема изјава и навистина да им дадете до знаење на вашите клиенти дека сте отворени за бизнис. Тие се исто така одлични за истакнување на вашите производи или услуги и можат да создадат покана атмосфера што ќе ги натера луѓето да сакаат да влезат внатре.

Но, ако барате нешто што е малку посуптилно или ако ви треба нешто што ќе биде поиздржливо, тогаш завесите можеби ќе бидат подобра опција за вас. Завесите се направени од метал или други материјали и не се толку подложни на оштетување како што се стаклените излози. Плус, тие можат да се користат во различни апликации, па затоа се одлична опција доколку не сте сигурни што сакате.

 

Кои се предностите и недостатоците на стаклените излози?

Кога станува збор за излозите, постојат неколку различни опции за избор. Можете да одите со стаклен излог, ѕид за завеса или дури и комбинација од двете. Па што е разликата?

Стаклените излози се направени од, погодувате, стакло. Тие обично се користат за продавници на мало и други бизниси кои сакаат да остават добар впечаток. Бидејќи се направени од стакло, тие пуштаат многу светлина и им овозможуваат на клиентите чист поглед внатре.

Завесите се направени од метал или други материјали и се прицврстуваат на рамката на зградата. Тие не се провидни, па затоа се совршени за бизниси кои сакаат поголема приватност. Завесите може да се користат и за блокирање на звукот и топлината.

Значи, кој е вистинскиот за вас? Се зависи од вашите потреби и од она што го барате на излогот. Стаклените излози се поскапи од завесите, но нудат поголема транспарентност и пренос на светлина. Завесите се поевтини, но не нудат толку голема видливост. На вас е да одлучите кој е вистинскиот за вашиот бизнис.

 

Кои се предностите и недостатоците на ѕидовите за завеси?

Предности на ѕидовите за завеси:

1.-Подостапни се од стаклените излози

2.-Не се тешки како стакло, па полесно се монтираат

3.-Можат да се користат на згради од која било големина

Недостатоци на ѕидовите за завеси:

1.-Не можат да издржат толкаво влијание како стаклените излози

2.-Заптивната смеса може да се истроши со текот на времето, што може да доведе до оштетување на водата

3.-Завесите не изгледаат елегантно како стаклените излози

 

Резиме:

Стаклени излози и завеси се две популарни фасадни опции за бизниси. Еве преглед на добрите и лошите страни на секоја од нив:

Стаклени излози:

-Многу елегантен и модерен изглед

-Се гледа и од внатрешната и од надворешната страна на зградата

-Склони кон оштетување и гребаници

Ѕидови за завеси:

-Подостапни од стаклените излози

-Достапни се многу различни опции за дизајн

-Не толку елегантни или модерни како стаклените излози

Препорачано за тебе
нема податок
Стапи во контакт со нас
Врати и прозорци алуминиумски профили, готови производи за врати и прозорци од алуминиумска легура, систем за завеси, сакате, сите овде! Нашата компанија се занимава со истражување и развој и производство на алуминиум за врати и прозорци веќе 20 години.
нема податок
КОНТАЦТ

Лице за контакт: Лео Лин

Телефон:86 18024183629

Штоп:86 18024183629

Пошта: Info@ aluminum- supply.com

Додај: Не. 17, Работилница Лиананше, Сонгангтанг, град Шишан, округ Нанхаи, Сити Фошан

Авторски права © 2022 Foshan WJW Aluminium Co., Ltd. | Тајп  Дизајн Лифишер
разговор преку Интернет
Leave your inquiry, we will provide you with quality products and services!
detect