loading

Да се ​​стане глобална фабрика за домашни врати и прозорци почитувана од индустријата.

WHAT ARE DIFFERENT TYPES OF CURTAIN WALL SYSTEMS?

WHAT ARE DIFFERENT TYPES OF CURTAIN WALL SYSTEMS?
2022-11-21
×

Воведување

Можеби сте виделе системи за завеси во деловни згради, трговски центри и други големи структури. Но, кои се тие и кои се различните видови?

Системите со завеси се всушност прилично едноставни. Тие се еден вид систем за надворешно обложување кој обезбедува заштита од временски услови и изолација за зграда. Тие можат да бидат направени од различни материјали, вклучувајќи метал, стакло и пластика. Постојат три основни типа на системи за завеси: системи за метална рамка, системи за стакло и системи од пластика.

Секој тип има свои уникатни предности и недостатоци, па затоа е важно да ги разберете разликите пред да донесете одлука за тоа што е најдобро за вашата зграда. Во оваа објава, ќе го разгледаме подетално секој тип на систем за завеси и ќе ви помогнеме да одлучите кој е вистинскиот за вас. Кога станува збор за изборот на вистинскиот систем за завеси за вашиот дом, тоа може да биде малку поразително. Има толку многу различни типови за избор! Но, не грижете се, ние сме тука да помогнеме. Во оваа статија, ќе ве запознаеме со пет од најчестите типови на системи за завеси. Секој систем има свој сет на предности и недостатоци, па затоа е важно да го изберете оној кој најмногу одговара на вашите потреби. Имајте на ум климата во која живеете, како и вашиот буџет.

WHAT ARE DIFFERENT TYPES OF CURTAIN WALL SYSTEMS? 1

WHAT ARE THE DIFFERENT TYPES OF CURTAIN WALL SYSTEMS?

1-Унитирана завеса

Ѕидовите на ѕидовите се составени од фабрички склопени панели кои се монтираат на лице место. Овој тип на ѕид за завеса е навистина популарен бидејќи е толку издржлив и отпорен на временските услови.

Плус, обединетите ѕидови за завеси можат да бидат дизајнирани да одговараат на која било форма или големина, така што тие се одлична опција за згради со необичен или сложен дизајн. Ако барате издржлив систем за завеса отпорен на временски услови, тогаш дефинитивно треба да размислите за обединет завесен ѕид.

 

2-Структурен застаклен завесен ѕид

Можеби се прашувате, што е структурно застаклен завесен ѕид? Едноставно кажано, тоа е тип на систем за завеса што користи стакло како главна структурна компонента.

Ова создава навистина елегантен и модерен изглед, а стана навистина популарен во последниве години. Структурните застаклени завеси често се користат во високи згради и тие можат да бидат или транспарентни или непроѕирни.

Едно нешто што треба да се има на ум е дека тие бараат голема поддршка, така што ќе треба да се консултирате со инженер за да бидете сигурни дека вашата зграда може да се справи со тежината. Но, ако барате навистина неверојатна архитектонска изјава, тогаш структурно застаклениот завесен ѕид е дефинитивно начин да се оди.

 

3-стап завеса

Системот за завеси со стапчиња е тип на систем за завеса што е направен од поединечни панели кои се прикачени на зградата. Панелите обично се направени од стакло, метал или комбинација од двете, и тие се поврзани со зградата користејќи метални рамки.

Ѕидовите за завеси со стап се популарни бидејќи се разноврсни и можат да се прилагодат на секој архитектонски стил. Тие се исто така лесни за инсталирање, поради што се популарен избор за комерцијални објекти.

Но, има некои недостатоци: бидејќи панелите се прицврстени на зградата поединечно, може да биде тешко да се поправат ако се оштетат. И бидејќи панелите се направени од стакло или метал, тие можат да бидат прилично тешки, што може да предизвика структурни проблеми за зградата.

 

4-Spandrel Infill Panel

Системите за завеси доаѓаат во сите облици и големини, и може да биде малку огромно обидот да откриете кој е вистинскиот за вашиот проект. Но, не грижете се, ние сме тука да помогнеме!

Еден од најпопуларните типови на системи за ѕидови за завеси е панелот за полнење со шпандел. Овој систем користи серија панели за пополнување на празнините помеѓу структурната рамка и стаклената обвивка. Тоа е исплатлив начин да додадете дополнителна изолација и безбедност на вашата зграда.

А бидејќи е изработен од метал, исто така е огноотпорен и отпорен на временски услови. Плус, доаѓа во различни бои и стилови, па можете да го изберете совршениот за вашата зграда.

 

5-Дождовно заштитно изедначено притисок

Постојат три главни типа на системи за завеси. Заштитник за дожд со изедначен притисок, заштитник за дожд со механички вентилација и единечна кожа. Секој од нив има свој сет на предности и недостатоци.

Најпопуларниот тип на дождовница е изедначена со притисок. Тоа е двослоен систем каде што надворешниот слој е запечатен, а внатрешниот е вентилиран. Ова овозможува да излезе влагата, што го спречува формирањето на мувла и мувла.

Механички вентилираниот дождовник е сличен на заштитникот за дожд со изедначен притисок, но има трет слој кој помага да се циркулира воздухот. Овој тип е идеален за постудени клими бидејќи помага да се загрее зградата.

Завесниот ѕид со една кожа е наједноставниот тип. Нема вентилација и се користи само за украсни цели.

 

Резиме:

Системите за завеси доаѓаат во сите облици и големини, па затоа е важно да знаете што да барате пред да купите. Со разбирање на различните типови системи за завеси, можете да го изберете најдобриот за вашите потреби.

Ако барате издржлив, долготраен систем за завеси, тогаш треба да размислите за систем направен од алуминиум или нерѓосувачки челик. Овие метали се силни и отпорни на временските услови, па затоа се совршени за сурови средини.

Ако барате повеќе стилски систем за завеси , тогаш можеби ќе сакате да размислите за систем направен од стакло или пластика. Овие материјали се лесни и лесни за инсталирање, што ги прави совршени за секоја апликација.

Без разлика каков тип на систем за ѕидови за завеси ќе изберете, погрижете се да се консултирате со професионалец за да добиете најдобри резултати.

Препорачано за тебе
нема податок
Стапи во контакт со нас
Врати и прозорци алуминиумски профили, готови производи за врати и прозорци од алуминиумска легура, систем за завеси, сакате, сите овде! Нашата компанија се занимава со истражување и развој и производство на алуминиум за врати и прозорци веќе 20 години.
нема податок
КОНТАЦТ

Лице за контакт: Лео Лин

Телефон:86 18024183629

Штоп:86 18024183629

Пошта: Info@ aluminum- supply.com

Додај: Не. 17, Работилница Лиананше, Сонгангтанг, град Шишан, округ Нанхаи, Сити Фошан

Авторски права © 2022 Foshan WJW Aluminium Co., Ltd. | Тајп  Дизајн Лифишер
разговор преку Интернет
Leave your inquiry, we will provide you with quality products and services!
detect