loading

Për t'u bërë një fabrikë globale e dyerve dhe dritareve të shtëpive të respektuara.

WHAT ARE DIFFERENT TYPES OF CURTAIN WALL SYSTEMS?

WHAT ARE DIFFERENT TYPES OF CURTAIN WALL SYSTEMS?
×

Futja

Ju mund të keni parë sistemet e murit të perdes në ndërtesa zyra, qendra tregtare dhe struktura të tjera të mëdha. Por cilat janë ato dhe cilat janë llojet e ndryshme?

Sistemet e mureve të perdes janë në fakt mjaft të thjeshta. Ato janë një lloj sistemi i veshjes së jashtme që siguron mbrojtje nga moti dhe izolim për një ndërtesë. Ato mund të bëhen nga materiale të ndryshme, duke përfshirë metalin, qelqin dhe plastikën. Ekzistojnë tre lloje bazë të sistemeve të murit të perdes: sistemet e kornizës metalike, sistemet e xhamit dhe sistemet plastike.

Çdo lloj ka përfitimet dhe disavantazhet e veta unike, prandaj është e rëndësishme të kuptoni dallimet përpara se të merrni një vendim për atë që është më e mira për ndërtesën tuaj. Në këtë postim, ne do të hedhim një vështrim më të afërt në çdo lloj sistemi të murit të perdes dhe do t'ju ndihmojmë të vendosni se cili është i duhuri për ju. Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e sistemit të duhur të mureve të perdes për shtëpinë tuaj, mund të jetë pak dërrmuese. Ka kaq shumë lloje të ndryshme për të zgjedhur! Por mos u shqetësoni, ne jemi këtu për të ndihmuar. Në këtë artikull, ne do t'ju prezantojmë me pesë nga llojet më të zakonshme të sistemeve të murit të perdes. Çdo sistem ka grupin e vet të përfitimeve dhe disavantazheve, prandaj është e rëndësishme të zgjidhni atë që i përshtatet më mirë nevojave tuaja. Mbani parasysh klimën ku jetoni, si dhe buxhetin tuaj.

WHAT ARE DIFFERENT TYPES OF CURTAIN WALL SYSTEMS? 1

WHAT ARE THE DIFFERENT TYPES OF CURTAIN WALL SYSTEMS?

1-Perde e unifikuar

Muret e mureve përbëhen nga panele të montuara në fabrikë që janë instaluar në vend. Ky lloj muri perde është me të vërtetë i popullarizuar sepse është shumë i qëndrueshëm dhe rezistent ndaj motit.

Plus, muret me perde të bashkuara mund të projektohen për t'iu përshtatur çdo forme apo madhësie, kështu që ato janë një opsion i shkëlqyeshëm për ndërtesat me dizajne të pazakonta ose komplekse. Nëse jeni duke kërkuar për një sistem mur perde të qëndrueshme dhe rezistente ndaj motit, atëherë duhet patjetër të konsideroni një mur perde të unifikuar.

 

2-Mur perde me xham strukturor

Ju mund të pyesni veten, çfarë është një mur perde me xham strukturor? E thënë thjesht, është një lloj sistemi i murit të perdes që përdor xhamin si komponentin kryesor strukturor.

Kjo krijon një pamje vërtet elegante dhe moderne, dhe është bërë me të vërtetë popullore vitet e fundit. Muret strukturore të perdes me xham përdoren shpesh në ndërtesat e larta dhe ato mund të jenë transparente ose të errëta.

Një gjë që duhet mbajtur parasysh është se ato kërkojnë shumë mbështetje, kështu që do t'ju duhet të konsultoheni me një inxhinier për t'u siguruar që ndërtesa juaj mund të përballojë peshën. Por nëse jeni duke kërkuar për një deklaratë arkitekturore vërtet mahnitëse, atëherë një mur perde me xham strukturor është padyshim mënyra për të shkuar.

 

3-Mur perde me ngjitje

Një sistem me perde me ngjitje është një lloj sistemi i murit të perdes që është bërë nga panele individuale që janë ngjitur në ndërtesë. Panelet janë bërë zakonisht prej qelqi, metali ose një kombinim i të dyjave, dhe ato lidhen me ndërtesën duke përdorur korniza metalike.

Muret e perdes me ngjitje janë të njohura sepse janë të gjithanshme dhe mund të përshtaten me çdo stil arkitekturor. Ato janë gjithashtu të lehta për t'u instaluar, kjo është arsyeja pse ato janë një zgjedhje popullore për ndërtesat komerciale.

Por ka disa të meta: për shkak se panelet janë ngjitur në ndërtesë individualisht, mund të jetë e vështirë t'i riparoni ato nëse dëmtohen. Dhe duke qenë se panelet janë prej xhami ose metali, ato mund të jenë mjaft të rënda, gjë që mund të shkaktojë probleme strukturore për ndërtesën.

 

4-Paneli mbushës i spandrelit

Sistemet e mureve të perdes vijnë në të gjitha format dhe madhësitë, dhe mund të jetë pak dërrmuese përpjekja për të kuptuar se cili është i duhuri për projektin tuaj. Por mos u shqetësoni, ne jemi këtu për të ndihmuar!

Një nga llojet më të njohura të sistemeve të murit të perdes është paneli i mbushjes së llampës. Ky sistem përdor një sërë panelesh për të mbushur boshllëqet midis kornizës strukturore dhe veshjes së xhamit. Është një mënyrë me kosto efektive për të shtuar një izolim dhe siguri shtesë në ndërtesën tuaj.

Dhe për shkak se është prej metali, është gjithashtu i papërshkueshëm nga zjarri dhe rezistent ndaj motit. Plus, ai vjen në një larmi ngjyrash dhe stilesh, kështu që ju mund të zgjidhni atë të përsosur për ndërtesën tuaj.

 

5-Presion-Equalized Rainscreen

Ekzistojnë tre lloje kryesore të sistemeve të murit të perdes. Perde shiu me barazim presioni, perde shiu me ajrim mekanik dhe me lekure te vetme. Secili ka grupin e vet të përfitimeve dhe disavantazheve.

Ekrani i shiut i barazuar me presion është lloji më i popullarizuar. Është një sistem me dy shtresa ku shtresa e jashtme mbyllet dhe shtresa e brendshme ajroset. Kjo lejon që lagështia të largohet, gjë që parandalon formimin e mykut dhe mykut.

Mbrojtësi i shiut i ajrosur mekanikisht është i ngjashëm me ekranin e shiut të barazuar me presion, por ka një shtresë të tretë që ndihmon në qarkullimin e ajrit. Ky lloj është ideal për klimat më të ftohta sepse ndihmon në mbajtjen e ngrohtë të ndërtesës.

Muri i perdes me një lëkurë është lloji më i thjeshtë. Nuk ka ajrim dhe përdoret vetëm për qëllime dekorative.

 

Përmbledhje:

Sistemet e mureve të perdes vijnë në të gjitha format dhe madhësitë, kështu që është e rëndësishme të dini se çfarë të kërkoni përpara se të bëni një blerje. Duke kuptuar llojet e ndryshme të sistemeve të murit të perdes, ju mund të zgjidhni më të mirën për nevojat tuaja.

Nëse jeni duke kërkuar për një sistem mur perde të qëndrueshme dhe afatgjatë, atëherë duhet të konsideroni një sistem të bërë nga alumini ose çeliku inox. Këto metale janë të forta dhe rezistente ndaj motit, kështu që janë të përsosur për mjedise të vështira.

Nëse jeni duke kërkuar për më shumë sistem elegant i murit të perdes , atëherë ju mund të dëshironi të konsideroni një sistem të bërë nga qelqi ose plastika. Këto materiale janë të lehta dhe të lehta për t'u instaluar, duke i bërë ato të përsosura për çdo aplikim.

Pavarësisht nga lloji i sistemit të murit të perdes që zgjidhni, sigurohuni që të konsultoheni me një profesionist për të marrë rezultatet më të mira.

prev
What's The Commercial Benefits Of Using A Curtain Wall System
What Is The Difference Between A Stick Curtain Wall System And A Unitary Curtain Wall System?
i ardhshëm
rekomandohet për ju
nuk ka të dhëna
Merrni kontakt me ne
E drejta e autorit © 2022 Foshan WJW Aluminum Co., Ltd. | Harta e faqes  Dizenjues nga Lifisherë
Customer service
detect